Aktualności

Podsumowanie Zina Klasa Okręgowa – Grupa IV

22/07/2021 10:34

Największy „przesiew” przeszły zespoły grające w sezonie 2020/2021 w rozgrywkach Zina Klasa Okręgowa – Grupa IV Katowice-Sosnowiec.


Do rywalizacji przystąpiły 23 drużyny, z których najlepszy okazał się zespół LGKS 38 Podlesianka Katowice i wywalczyła awans do IV ligi.

- Ten awans w Podlesiu był długo oczekiwany, ale także w pełni zasłużony – mówi Stefan Mleczko, Prezes Podokręgu Katowice. - Został wywalczony w niezwykłym sezonie, w którym – co nie jest przecież normalne – wiosenne rozgrywki musiały wystartować już w lutym, żebyśmy mogli dokończyć sezon w terminie. W dodatku nikt się nie spodziewał, że do naszej grupy klasy okręgowej z IV ligi spadną aż trzy zespoły: RKS Grodziec, AKS Mikołów i Sarmacja Będzin, a jeszcze z regulaminowej możliwości powrotu do rozgrywek skorzysta Slavia Ruda Śląska, która przed sezonem 2020/2021 wycofała się z IV ligi i od nowego sezonu będzie grać w okręgówce. Gdybyśmy więc zachowali w rozgrywkach 2021/2022 regułę gry 16 zespołów w tym zakończonym właśnie sezonie spadałoby aż 10 drużyn. Na nasz wniosek Komisja do spraw Nagłych zadecydowała, że Grupa IV będzie 18-zespołowa i to „uratowało” drużyny z czwartego i piątego miejsca.

W nowym sezonie oprócz wymienionych już powyżej czterech w sumie spadkowiczów z IV ligi w Grupie IV wystąpi 7 zespołów grających wiosną w Grupie Mistrzowskiej: Zagłębie II Sosnowiec, Sparta Katowice, Cyklon Rogoźnik, Niwy Brudzowice, Pogoń Imielin, MK Górnik Katowice i Tęcza Błędów oraz 5 najlepszych drużyn z Grupy Spadkowej: GKS GieKSa II Katowice, Górnik Wojkowice, Górnik 09 Mysłowice, Źródło Kromołów i Ostoja Żelisławice, a także mistrzowie klasy A – katowickiej Grunwald Ruda Śląska i sosnowieckiej CKS Czeladź.

Z klasy okręgowej spadły – licząc od końca tabeli: Górnik Piaski, Urania Ruda Śląska, Wawel Wirek, Naprzód Lipiny, Unia Ząbkowice, KP Sarnów, Orzeł Mokre i MKS Siemianowiczanka.

- Nowy sezon rozpoczniemy 14 sierpnia i zakończymy rundę jesienną 20 listopada – dodaje Stefan Mleczko. - Tylko raz skorzystamy z terminu środowego i zagramy także w święto 11 listopada. Dokładny terminarz niebawem powinien być gotowy i mam nadzieję, że uda się nam płynnie dojść do ostatniej kolejki.