Podokręg

Kilka słów o Halowej Lidze Żaków

11/03/2021 08:20

Halowa Liga Żaków to nowatorski projekt, który powstał przy współpracy Podokręgu Katowice z Football On w Rudzie Śląskiej. Swobodna formuła, krótkie turnieje, duża ilość rozegranych meczów w systemie każdy z każdym, bardzo dobre zaplecze sportowe, nowoczesne hale, wspaniała atmosfera, medale dla każdego z uczestników – to tylko kilka pozytywnych aspektów związanych z tym projektem.


Obecnie jesteśmy w trakcie II edycji Halowej Ligi Żaków, w związku z czym postanowiliśmy porozmawiać z organizatorami wydarzenia. Korzystając również z okazji Prezydium Podokręgu Katowice pragnie serdecznie podziękować osobom szczególnie zaangażowanym w organizację, a są to przede wszystkim: Łukasz Pisarek – V-ce Prezes Football On w Rudzie Śląskiej oraz Członkowie Komisji Szkolenia Podokręgu Katowice: Piotr Buchcik, Tomasz Siudek oraz Andrzejowi Dyrcz.

 

 

Kto był pomysłodawcą Halowej Ligi Żaków?

Łukasz Pisarek: Pomysł zorganizowania Halowej Ligi Żaka zrodził się podczas rozmowy z Prezesem Stefanem Mleczko oraz Wiceprezesem Piotrem Buchcikiem. Przyświecał nam cel, aby umożliwić młodym adeptom futbolu udział w rozgrywkach przypominających te ligowe, które niestety z uwagi na COVID-19 zostały przerwane.

Piotr Buchcik: Wspólnie, myślimy już o kontynuacji tego projektu w kolejnych latach, z tym, że plan jest taki, aby Halową Ligę Żaka rozpocząć trochę wcześniej, wtedy kiedy mamy tzw. „martwy sezon”, jeszcze przed startem rozgrywek ligowych, w końcu jest to doskonała okazja do rozruchu, a jak wiadomo – najlepszym treningiem jest mecz.

 

Jak rozpoczęła się współpraca z Podokręgiem Katowice przy tym projekcie?

Łukasz Pisarek: Współpraca rozpoczęła się od roboczego spotkania mającego na celu omówienie najistotniejszych zasad ligi, tak aby stała się ona jak najbardziej atrakcyjna dla uczestników. Po czym wspólnymi siłami rozpoczęliśmy działania marketingowe, które doprowadziły do zgłoszenia wystarczającej ilości drużyn.

 

Czy organizacja cyklu turniejów to wyzwanie czy raczej "bułka z masłem"?

Łukasz Pisarek: Organizacja wydarzenia takiego jak Halowa Liga Żaków to na pewno spore wyzwanie, gdyż trzeba zadbać o każdy detal, aby turnieje przebiegały sprawnie i bez komplikacji – duża ilość meczów, rozgrywających się na kilku boiskach.

Warto podkreślić, że z każdego turnieju na 3 halach jest przeprowadzana transmisja live, to także swego rodzaju wyzwanie, przede wszystkim techniczne - jednak i temu udało się sprostać. Transmisja live to świetny sposób na to, aby w rodzice i najbliżsi mogli śledzić poczynania swoich pociech, szczególnie w obecnym czasie, kiedy turnieje odbywają się w reżimie sanitarnym, bez uczestnictwa publiczności. 

 

Jak oceniasz poziom sportowy naszych najmłodszych adeptów piłki nożnej?

Łukasz Pisarek: Obserwując rozgrywki dziecięce z roku na rok widać co raz wyższy poziom, tak też jest również w przypadku Halowej Ligi Żaka. Natomiast najważniejsza w naszych rozgrywkach jest możliwość sprawdzenia się na tle rówieśników w atrakcyjnej formie, w której uczestniczyły również zespoły spoza Podokręgu Katowice, co nas bardzo cieszy.

 

Czy uważasz, że udział w takich wydarzeniach niesie za sobą jakieś dodatkowe korzyści dla zawodników poza możliwością rozgrywania meczów?

Poza samym meczem, myślę że najważniejsze jest kształtowanie postawy fair play, mimo iż na boisku nie ma sędziego. W rolę arbitrów wcielają się trenerzy mierzących się ze sobą zespołów. Mecze pozbawione są nieczystych zagrań i każdy schodzi z boiska uśmiechnięty. Dlatego z perspektywy czasu myślę, że to była bardzo dobra decyzja o organizacji Halowej Ligi Żaka.

 

Czym wyróżnia się Halowa Liga Żaków na tle innych turniejów? Dlaczego warto zgłosić się do naszego projektu?

Nasza liga jest dość oryginalna. Dzieciaki grają bez klasyfikacji, bez sędziów. Najważniejsza tutaj jest po prostu gra. Naszym założeniem było, aby drużyny przyjeżdżające na turniej mogły maksymalnie wykorzystać spędzony tam czas. Dlatego też przerwy pomiędzy meczami są bardzo krótkie,  90% czasu drużyny spędzają na efektywnej grze. Słowa uznania należą się również trenerom, którzy co tydzień stawiają się wraz ze swoimi zawodnikami i rywalizują, co trzeba podkreślić, w fantastycznej atmosferze.